Для повноцінного виходу з карантину первинного ринку житла буде потрібно півроку

Підписуйтесь на Telegram канал МЕтри
IMG-e09b9dbebe1fe5d882e958354f833add-V

Для повноцінного виходу з карантину, первинного ринку житла буде потрібно як мінімум 6 місяців. Про це заявив керівник проекту RUSANIV RESIDENCE Олександр Ізаров.

Експерт вважає, що на першому етапі - протягом червня-липня - важливим для ринку стане, в якій кількості об'єктів буде відновлено будівництво.

«Станом на початок травня, активні будівельні роботи тривають тільки в трохи більше, ніж 40% об'єктів: у порівнянні з березнем, кількість об'єктів з частковою або повною зупинкою будівництва збільшилася на 10%», - розповів Олександр Ізаров.

На його думку, закінчення або істотне пом'якшення карантину може дозволити деяким компаніям активізувати будівельні роботи.

«В середньому, щомісячні витрати на будівництво 1-го 24-поверхового будинку в залежності від етапу будівництва, можуть досягати 1,5-3 млн. грн. Тобто, грубо кажучи, щоб будівництво продовжилося, як мінімум, до осені, забудовникам потрібно до 10 млн. грн. на будівництво 1-го лише багатоквартирного будинку», - підкреслив експерт.

За його словами, починаючи з квітня, близько 35% компаній-забудовників роблять зусилля для залучення сторонніх великих інвесторів, щоб завершити вже розпочаті проекти. При цьому, тільки 1/5 всіх девелоперів володіє достатніми коштами, щоб продовжити будівництво без залучення коштів покупців житла.

«За моєю інформацією, власні фінансові можливості, які дають можливість безперешкодно продовжувати будівництво до кінця 2020 року, є тільки у 17-20% компаній. При цьому, практично всі проекти, які реалізуються за рахунок коштів забудовників, є партнерськими: тобто такими, в яких бере участь, як мінімум, 2 девелопера», - розповів він.

Експерт також висловив упевненість, що до кінця травня сформувався відкладений попит на первинному ринку, а це близько 15-16 скасованих через карантин угод до 1 проданої квартирі, потроху почне реалізовуватися.

«В першу декаду травня, в порівнянні з початком квітня, кількість дзвінків, що надходять до відділів продажів, збільшилася в середньому на 10-15%. І в більшості своїй потенційних покупців цікавлять питання, пов'язані з фінансовими можливостями компаній продовжувати будівельні роботи, а також якість і функціональні можливості житлового комплексу. Очікується, що в найближчі 1-2 місяці купівельний попит буде сконцентрований в основному на об'єктах нових затребуваних форматів, таких як багатофункціональні житлові комплекси, «місто в місті» та об'єктах формату live-work-play», - зазначив Олександр Ізаров.

До середини червня, як вважає експерт, кількість угод на первинному ринку, в порівнянні з початком квітня, може збільшитися на 7-8%. При цьому, до 80% продажів буде сконцентровано саме на об'єктах нових форматах житла.

«Стабілізація на валютному ринку, фіксація курсу національної валюти на позначці 27 грн за долар, дає можливість потенційним покупцям, особливо тим, хто зберігає свої заощадження в іноземній валюті, повернутися на ринок. На сьогоднішній день найбільш активним буде сегмент покупців, які купують квартири з метою збереження капіталу та інвестиційних вкладень: їх частка складе до 75% від усіх здійснених угод », - розповів Ізаров.

Що стосується довгострокових прогнозів, експерт вважає, що багато чого буде залежати від економічної та політичної стабільності в країні, від ефективності вжитих ефективних антикризових заходів уряду, в тому числі від програм з підтримки сфери будівництва.

«Учасники ринку, для того, щоб завершити розпочаті будівельні об'єкти, гостро потребують можливості залучити короткострокові кредитні кошти під мінімальні відсотки. Крім цього, природно, потенційні покупці з розряду тих, хто планував покупку квартири для себе, хочуть чітко розуміти, на які фінансові можливості вони можуть розраховувати в найближчі 4-6 місяців. Тому без стратегічної підтримки держави, як забудовників, так і потенційних покупців, первинний ринок будівництва житла може зіткнутися з новими «старими» викликами, такими, як поява нових довгобудів», - підсумував Олександр Ізаров.