Кількість пільгових кредитів, наданих у другому кварталі 2021 року в рамках держпрограми "Доступна іпотека 7%", склала менше 16% від загальної кількості іпотечних кредитів, наданих українськими банками за цей період. Такі дані оприлюднила Асоціація фінансових інституцій (АФІ) з посиланням на дані Національного банку України та Міністерства фінансів України.
Як зазначив Генеральний директор Асоціації фінансових інституцій Владислав Блідченко, загалом за другий квартал банками видано 2839 іпотечних кредитів майже на 2,3 млрд грн. При цьому в рамках «Доступної іпотеки 7%» за цей період підписано лише 436 кредитних договорів на загальну суму близько 378 млн грн,
На його думку, з самого початку було зрозуміло, що програма «Доступна іпотека 7%» не викличе ажіотажу ані серед громадян України, ані в банківському середовищі.
За словами експерта, до програми «Доступна іпотека 7%» на сьогодні приєднались лише 16 банків, половина з яких беруть в ній участь лише номінально. Те саме стосується і громадян. На всю країну, станом на кінець серпня, тільки 730 громадян взяли дешеву іпотеку і ще лише 1100 подали заявки на її отримання.
В АФІ вважають, що причини слід шукати в умовах програми та їх слабкій відповідності економічній ситуації в країні.
«Ще до старту програми «Доступна іпотека 7%» фахівці нашої асоціації не очікували її шаленого успіху. Майже півроку її роботи, нажаль, це підтвердили. Громадяни України так і не стали в чергу за дешевою іпотекою. Причин декілька. З одного боку, більшість українців не можуть скористатись програмою через формальні причини: неможливість підтвердження доходів, зайві метри у власності тощо. З іншого боку, «наднизькі» для України 7% річних все одно залишаються непідйомними платежами для більшості наших громадян. Ну і головне, 15% вартості квартири для першого внеску, є значною сумою, яку потенційні покупці житла просто не мають», - сказав Владислав Блідченко.
Як повідомляв портал МЕтри, Державна програма «Доступна іпотека 7%» почала працювати в Україні з 1 березня 2021 р. Механізм реалізації програми передбачає часткову компенсацію відсотків за іпотечними кредитами з боку держави – до максимально сприятливих для людей 7% річних.