Нацбанк попереджає про насування кризи на ринку житлового будівництва

Підписуйтесь на Telegram канал МЕтри
Grafik-Kyiv

На ринку житлової нерухомості продовжує зростати пропозиція, яка надалі тиснутиме на ціни та створюватиме ризики насамперед для забудовників, а сповільнення попиту може призвести до відтермінування введення об’єктів в експлуатацію. Такий прогноз оприлюднив Національний банк України у червневому звіті про фінансову стабільність.

«На ринку житлової нерухомості надалі зростає пропозиція. Однак попит обмежений, і вагомих факторів для його збільшення в короткостроковому періоді немає. Це формує надлишкову пропозицію, яка поступово накопичується. Обсяги кредитування занадто малі, щоб стимулювати попит та впливати на ціни. Надлишок нової пропозиції надалі тиснутиме на ціни та створюватиме ризики насамперед для забудовників, а сповільнення попиту може призвести до відтермінування введення об’єктів в експлуатацію», - наголошують в НБУ.

Аналітики Нацбанку зазначають, що поточний попит на житло в Україні обмежений, обсяги кредитування низькі, а макроекономічних передумов для суттєвого зростання попиту на житло поки немає.

«Обсяги іпотечного кредитування зросли у 2016 році. Однак вони порівняно невеликі (менше 1 млрд. грн.) і майже не впливають на попит. Банки не очікують, що ситуація суттєво покращиться протягом 2017 року», - йдеться у звіті НБУ.


У таких умовах, на думку фахівців українського центробанку, попит на житлову нерухомість визначають дві категорії населення. Перша – громадяни із середнім рівнем доходів, які бажають покращити власні житлові умови та мають можливість для цього завдяки зниженню цін у доларовому еквіваленті. Друга група – громадяни, що купують нові квартири як інвестиційний інструмент. Ці дві категорії населення не здатні самотужки забезпечити зростання попиту на житло й розвиток житлового будівництва.

На думку аналітиків НБУ, на надлишок пропозиції житла, що сформований зростанням кількості новобудов і обмеженим попитом на нові квартири,  вказують кілька моментів. Серед них – поточна маркетингова політика забудовників, що надають суттєві знижки у разі стовідсоткової оплати (до 20% порівняно з торішніми 5–10%), орієнтація будівельних компаній на малогабаритне житло (зокрема, смарт квартири), їх партнерські з банками програми кредитування під пільгові ставки. Надлишкова пропозиція житла тисне на ціни, які продовжують поступово знижуватися.

У НБУ впевнені, що в першу чергу від перевиробництва постраждають самі ж забудовники. «Якщо у багатьох країнах в умовах низьких відсоткових ставок, зростання доходів та недостатності нової пропозиції житла, надуваються цінові бульбашки, то в Україні надлишкова пропозиція житлової нерухомості створює ризики передусім для забудовників,» - зазначається в звіті Нацбанку.

Фахівці НБУ прогнозують, що надлишок пропозиції житла надалі зберігатиметься. Цьому сприятимуть кілька факторів. По-перше, значна кількість житла будується й досі. По-друге, за оцінками посередників, на ринку існує відкладена пропозиція. Частина продавців на вторинному ринку чекає кращої цінової кон’юнктури, щоб виставити наявне житло на продаж. Так само на зростання цін розраховують власники нерухомості, придбаної як інвестиція. Зміни до законодавства, що включають переселенців та учасників АТО в програму державної підтримки з придбання житла, суттєво не вплинуть на ситуацію.

Підпишись на новини від me3.com.ua