
Розмір хабарів в сфері дозволів на будівництво становить від 2,7 до 3,5 млрд. грн. на рік. Про це розповіла екс-керівник сектора Будівництво Офісу ефективного регулювання (BRDO), народний депутат Олена Шуляк під час інтерв'ю виданню НВ.
За словами депутата, суми хабарів закладаються в собівартість будівництва, і в кінцевому рахунку оплачуються покупцями нерухомості. При цьому хабарі мають місце на різних етапах - від виділення земельної ділянки до введення в експлуатацію - замовник будівництва може зіткнутися з різними джерелами корупції.
«При формуванні та виділенні земельної ділянки часто-густо експерти наголошують на корупційних ризиках на рівні місцевої влади. При отриманні дозволу — ДАБІ та різні структури, які видають узгодження: це і органи охорони культурної спадщини, Державіаслужба тощо. За твердженнями всіх учасників ринку, отримати дозвіл в ДАБІ без сплати хабара в розмірі орієнтовно $4,5−10 за кв м неможливо», - сказала Олена Шуляк.
За її словами, з метою «мотивації» сплати замовником будівництва корупційних зборів, ДАБІ, за даними замовників будівництва і забудовників, активно використовує механізми відмови у видачі дозволів і призупинення розгляду. Це не підтверджена на папері сума, але вона дає можливість уявити розміри хабарів тільки на одному етапі процесу.
«Неможливо назвати точну суму корупційної складової. Наші експерти на підставі анонімного опитування учасників ринку вийшли на показник 10−30% від вартості проекту. Сума поборів залежить від місця розташування об'єкта будівництва — населеного пункту, перебування в охоронній зоні, складності об'єкта та ін. Але знову ж таки, всі ці підрахунки — оціночні. Протек факт наявності корупційної складової в системі очевидний. І з нею потрібно боротися не на словах», - підкреслила Олена Шуляк.