Експерт: Наступного року витрати забудовників на якісні проекти можуть зрости на 20%

Підписуйтесь на Telegram канал МЕтри
Овчинников

У 2021 році витрати забудовників на створення якісних проектів можуть зрости в середньому на 20%. А протягом трьох років вони перевищать 30-35%. Таку думку висловив менеджер проекту компанії «КПС Груп» Сергій Овчініков.

Він вважає, що збільшення собівартості будівництва пов'язане, в першу чергу, з тим, що все більше уваги забудовники приділятимуть створенню комфортного середовища для життя, облаштування внутрішнього простору ЖК, будівництва містких підземних і наземних паркінгів. Крім цього, на собівартість вплине поступова переорієнтація забудовників на застосування енергозберігаючих технологій в планованих проектах.

«У деяких європейських країнах різниця в ціні між «енергозберігаючими» об'єктами і споруджуваними за старими технологіями, досягає 1500 євро/кв.м. Але через дорогі комунальні послуги, енергозберігаюче житло популярне. Українські забудовники тільки починаються йти цим шляхом. І все ж в доступному для огляду майбутньому енергозбереження стане важливою якісною характеристикою житлових комплексів», - підкреслив Сергій Овчініков.

Український ринок, переконаний експерт, знаходиться в активній стадії поділу за якісними характеристиками об'єктів, що будуються. Цьому сприяють посилення конкуренції на тлі обмеженого попиту.

«Розрив між концептуальними сучасними ЖК і «економ» посилюється за всіма параметрами. І в подальшому тенденція посилиться: забудовники все частіше будуть конкурувати в області маркетингових рішень, концепції, інфраструктури. Покупець від цього тільки виграє. «Економ»-об'єкти залишаться в стороні і між собою конкуруватимуть ціною», - говорить Сергій Овчініков. За його словами, зараз різниця в ціні між «економ» житлом і концептуальними ЖК становить 20-25%.

При сприятливих економічних умовах, в 2021 році середня вартість житла підвищиться, як мінімум, на % інфляції.

«У сегменті якісних концептуальних житлових комплексів у 2021 році, в залежності від стадії будівництва, локації, рівня попиту, репутації забудовника, вартість кв.м може збільшиться в середньому на 10-15%», - зазначив експерт.

Сергій Овчініков вважає, що в 2021 році одним із трендів стане укрупнення гравців.

«Ми вже спостерігаємо цю тенденцію зараз. Невеликі компанії все частіше співпрацюють з великими, щоб мати можливість залишитися на ринку. Існуюча конкуренція між забудовниками, дефіцит фінансування, обмежений попит і невизначені правила гри призводять до підвищення «порога» входу на ринок. «Новачок» без репутації і портфеля проектів вже не може, як раніше, побудувати проект, маючи кошти тільки на три-шість місяців фінансування будмайданчика, а решту залучити з ринку. Ця схема може спрацювати для великих гравців, але маловідомому забудовнику покупці бояться довірити свої гроші», - сказав він.

Експерт також вважає, що для повноцінного розвитку ринку, в 2021 році потрібно буде вирішити ряд важливих питань, таких як повноцінне реформування Державної архітектурно-будівельної інспекції, прийняття закону, що захищає права інвесторів, закону про вирішення проблем недобудов. Крім цього, необхідно розробити і впровадити механізми реконструкції застарілого житла, ревіталізації старих, невикористовуваних промислових зон, створити маневрений фонд комунального житла та ін.

«Вирішення цих, частково пов'язаних між собою питань, може стати базисом для розвитку ринку на найближчі 5-10 років», - резюмував Сергій Овчініков.