Під час локдауну вартість оренди житла може знизитися на 15-30%

Підписуйтесь на Telegram канал МЕтри
kvartyra2

Під час локдауну орендодавці будуть більш гнучкими, не виключено, що в третині випадків тимчасове зниження вартості оренди житла може скласти 15-30%.

Таку думку висловив Юрій Піта, президент Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України.

За його даними з початку року вартість оренди в найбільших містах України – у Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі - на тлі зростання вартості комірного залишилася без суттєвих змін. Юрій Піта нагадав, що у II кварталі 2020 року під час першого локдауну вартість оренди знизилася в середньому на 25-30%.

«Наразі цінові коливання на оренду житла відбуваються залежно від попиту на той чи інший тип квартир у певній локації. Однак загальна ситуація свідчить про стабільність цін», - -зазначив Юрій Піта.

За прогнозами АФНУ, ситуація вирівняється ближче до літа (з другої половини травня), ціни не зростатимуть, а будуть стабільними, співвідносними з цінами на момент настання локдауну.

Влітку та восени, на думку експерта, ціна оренди залежатиме від попиту та від вартості комунальних платежів.

«Ціна орендованого житла складатиметься залежно від об’єктивних (рівень інфляції, вартість комунальних послуг тощо) та суб’єктивних факторів (попит, локація, стан квартири). При збільшенні вартості комірного, ціна орендованих квартир залишиться сталою. Однак за умов прискорення інфляції вартість оренди житла може зрости в середньому на 5-7% з урахуванням невеликого «запасу» у розмірі додаткових 2-3%», - підкреслив Юрій Піта.

У свою чергу Андрій Борисов, голова Львівського регіонального відділення АФНУ, зазначив, що основні зміни в сегменті оренди житла відбулися навесні 2020 року під час першої хвилі пандемії: у той час вартість орендованого житла скоротилася майже на 33%.

«З того часу легке цінове «сповзання» спостерігалося під час «зимового локдауну». Але якихось особливих змін в цьому сегменті ринку нерухомості не відбувається», - розказав він.

За даними експерта, ціна оренди 1-кімнатної квартири з гарним ремонтом і новими меблями в популярних локаціях може сягати до 10 тис. грн на місяць. У середньому ж від вартість орендованої 1-кімнатної квартири становить від 6 тис. грн до 7,5 тис грн, 2-кімнатної - від 7,5 тис. грн до 12 тис. грн. 3-кімнатні та багатокімнатні квартири користуються значно меншим попитом, хоча ціна за 3-кімнатну квартиру економ-класу в посередньому стані може коштувати орендареві від 7 тис. грн.

«У Львові власники якісного житла воліють перечекати режим жорстких обмежень, аніж здати квартиру задешево», - підкреслив експерт.

Андрій Борисов повідомив, що у Львові основними орендарями є студенти, туристи, представники бізнесу з інших регіонів країни.

«По завершенню карантину і поновленню навчання та бізнес-активності, ринок оренди може суттєво пожвавитися, що ймовірно спричинить незначне збільшення вартості житла – в межах 3-5%», - наголосив Андрій Борисов.

Тимур Снітко, голова Миколаївського міського відділення АФНУ, розповів, що за підсумками I кварталу 2021 року, порівняно з аналогічним періодом минулого року, середня вартість оренди житла в Миколаєві знизилася на 27%: з 4040 грн до 2966 грн. Якщо взяти до уваги типи квартир, то, порівняно з 2020 роком, середня вартість оренди 1-кімнатних квартир зменшилася з 3889 грн до 3360 грн (на 6%), вартість 2-кімнатних квартир знизилася з 4883 грн до 4255 грн (на 13%), а ціна на 3-кімнатні квартири зменшилася з 5691 до 4245 грн (на 25,4%).

Тимур Снітко зауважив, що навесні 2020-го року в усіх містах України спрацював ефект доміно: через карантинних «хаос» і невизначеність, більшість орендарів поверталися додому з великих міст.


«Ті, хто втратив роботу, приміром, у Києві, були змушені перебратися або ж повернутися до менших міст – обласних центрів. Люди, що втратили роботу в обласних центрах, переїжджали до районних центрів і т. ін.», - розповів експерт.

За його даними, за останні 3 місяці, порівняно з I кварталом 2020 року, пропозиція житла під оренду скоротилася більше, ніж у 2 рази. Торік під оренду пропонувалося 840 квартир, а за аналогічний період 2021 року в пропозиції перебувало лише 345 квартир.

«У таких умовах орендний бізнес у Миколаєві стає менш привабливим. Частина орендодавців виставила свої об’єкти на продаж, збільшивши конкуренцію на вторинному ринку нерухомості», - наголосив Тимур Снітко.

Володимир Яцуба, віцепрезидент АФНУ, зазначив, що сучасний стан ринку оренди житлової нерухомості Вінниці характеризується великою розбіжністю між вартістю оренди у квартирах старого зразка із централізованими системами опалення та квартирами в нових сучасних будинках із ремонтом та побутовим приладдям, незалежними системами опалення та гарячого водопостачання.

Залежно від кількості кімнат, за словами експерта, різниця в ціні може сягати й подвійного розміру, що не в останню чергу пов’язано із вартістю утримання таких помешкань.
“Для прикладу, 3-кімнатна квартира із центральним опаленням в зимовий період коштувала 5-7 тис. грн/міс. та комунальні платежі в розмірі від 2,5 тис. до 4 тис. грн”, -сказав він.

Подібні ж за площею квартири, але в нових будинках, за даними Володимира Яцуби, коштують від 8 тис. грн до 14 тис. грн без урахування комірного, яке не перевищує 2 тис. грн/міс.

“Окремим пунктом варто відзначити зростання популярності бюджетного високоліквідного житла (1- та 2-кімнатні квартири переважно радянської забудови). Популярність оренди таких квартир в зимовий період зросла до 10% і пропозиція не завжди могла задовольнити попит”, - резюмував Володимир Яцуба.

Вікторія Шахмаєва, голова Запорізького регіонального відділення АФНУ, повідомила, що сегмент оренди житла зазнав суттєвих змін ще у грудні 2018 року після запровадження воєнного стану. У той час вартість оренди квартир знизилася майже на 50%.

“До вересня 2019 року ситуація поступово вирівнялася, в першу чергу, завдяки студентам”, - зазначила експертка.

За її даними, під час першої хвилі пандемії, через те, що всі студенти мали змогу навчатися дистанційно, вартість орендованого житла знизилася майже на 50-70%.

“У березні-квітні 2020 року в Запоріжжі багато власників квартир погоджувалися надати винаймачам 100-відсоткову знижку терміном на 1 місяць (орендарі оплачували тільки комунальні платежі). Восені 2020 року студенти не повернулися до очного навчання, але власники житла вже не погоджувалися на низьку орендну плату. Тому орендарі були змушені переглянути свої потреби. Але саме восени власники та орендарі повністю адаптувалися до обставин, спричинених пандемією”, - підкреслила Вікторія Шахмаєва.

Експертка повідомила, що з лютого по грудень 2020 року ціна оренди квартир у Запоріжжі знизилася в середньому на 10-20%.

Наразі 1-кімнатна відремонтована та оздоблена меблями квартира в популярних локаціях коштує до 8 тис. грн на місяць. У той же час середні показники вартості оренди житла такі: 1-кімнатні квартири - від 3 тис. грн до 6 тис. грн, 2-кімнатні - від 4 тис. грн до 7 тис. грн.

Вікторія Шахмаєва повідомила, що в Запоріжжі основними орендарями є студенти,  представники середньої ланки з різних сфер бізнесу та їхні підлеглі.

“На мій погляд, найближчі 3-5 років в Україні та Запорожжі зокрема, відбуватиметься дуже повільне поліпшення ситуації довкола пандемії. Отже можна констатувати, що більшість учасників на ринку нерухомості вже не розраховує на якесь глобальне зниження цін. Люди адаптувалися до обставин”, - підсумувала експертка.
Підпишись на новини від me3.com.ua