Рієлторська спільнота обговорить концепцію нового законопроєкту про рієлторську діяльність

Підписуйтесь на Telegram канал МЕтри
kakofonia

У вересні 2021 року рієлторська спільнота може обговорити концепцію нового законопроєкту про рієлторську діяльність, яку запропонує Асоціація фахівців з нерухомості (рієлторів) України.

Про це повідомив Юрій Піта, президент АФНУ.

За його словами, Асоціація вже підготувала низку своїх пропозицій до фахового законопроєкту й восени запланувала широку дискусію стосовно концепції регулювання рієлторської діяльності.

“Професійні рієлторські об’єднання намагаються самотужки встановлювати власні канони і стандарти професії: діють кодекси етики, запроваджується навчальні програми та кваліфікаційні вимоги до фахівців, внутрішні системи контролю за дотриманням якості послуг. Такий підхід вже можна назвати прототипом головних норм і положень майбутнього профільного закону”, - розповів він.

За даними експерта, зараз в Україні налічується близько 15-20 тис. осіб, що займаються наданням рієлторських послуг. І лише трохи більше 2 тис. фахівців (близько 10%) є сертифікованими спеціалістами, що надають якісні послуги і працюють у правовому полі, сплачуючи податки.

“Ринок розвивається еволюційним шляхом. Тому “рієлторський” законопроєкт має, перш за все, бути спрямованим на посилення якості послуг, відповідальності перед клієнтом, на свободу підприємницької діяльності, а також на запровадження єдиних для ринку принципів і стандартів надання послуг”, - підкреслив Юрій Піта.

Експерт розповів, що  АФНУ в своїх пропозиціях до законопроєкту акцентує увагу на кількох важливих аспектах:

1) рієлторські послуги мають надавати лише професійні досвідчені фахівці, що гарантуватимуть високу якість послуг згідно з прийнятими стандартами,

2) створення єдиних критеріїв професійної підготовки та сертифікації для всіх учасників ринку - кожен фахівець має сам обирати, в якому професійному об’єднанні він хоче перебувати, пройти навчання чи підвищити кваліфікацію,

3) кожна особа, що називає себе рієлтором, повинна працювати легально - бути суб’єктом підприємницької діяльності або найманим працівником,

4) можливість самостійно встановлювати вартість надаваних послуг,

5) запровадження чітких критеріїв відповідальності за неякісні послуги, за участь у шахрайських схемах,

6) розробка і втілення механізмів взаємодії сертифікованого рієлтора з органами влади  при отриманні необхідної для здійснення роботи інформації (доступ до реєстрів, можливість більш якісно проводити перевірку різних документів та інформації тощо).

Одне із принципових питань, яке потребує згоди всіх професійних рієлторів, як зауважив Юрій Піта, стосується саме єдиної системи навчання та єдиних кваліфікаційних вимог та сертифікації.

“АФНУ наполягає на тому, щоби на ринку не було жодної монополії, щоб професійні об’єднання мали можливість створювати у себе навчальні центри та проводити сертифікацію. Це найбільш зважена і компромісна позиція, яка може задовольнити всіх учасників ринку. І такий підхід є цілком еволюційним, він не порушує інтересів спільноти, а навпаки створює передумови для розвитку ринку”, - наголосив він.

Юрій Піта також нагадав, що у Верховній Раді Україні ще в минулому році був зареєстрований законопроєкт 3618 “Про рієлтерську діяльність”. Він наголосив, що рієлторська спільнота категорично не сприймає цей законопроєкт, адже документ спрямований на монополізацію ринку.

“По-перше, в документі пропонується створити нове професійне об’єднання, куди обов’язково мають увійти всі без винятку рієлтори. По-друге, ця “Федерація” створюється за незрозумілими правилами і таке враження, що вона вже створена і чекає свого часу, а все що прописано в законі має суто формальний характер. По-третє, цей документ встановлює регулювання цін за надавані послуги, що вже є антиринковим. І найголовніше - 3618 унеможливлює будь-яку угоду без залучення рієлторів.

У цьому законопроєкті жодним чином не йдеться про захист клієнта, чи про якість послуг. Тобто, цей документ створено не для ринку, а з метою його монополізації”, - сказав експерт.

На його думку, з прийняттям законопроєкту 3618 вартість рієлторських послуг може зрости щонайменше на 2-3% саме через додаткові витрати на утримання штучної Федерації.

“Зі зростанням вартості послуг, цілком імовірне штучне зростання цін на об’єкти нерухомості. Крім цього, додаткові витрати штовхатимуть рієлторів і продавців в тінь, що може спричинити неконтрольовану хвилю шахрайства на ринку нерухомості”, - підсумував Юрій Піта.