За перше півріччя 2021 року вартість житла на первинному ринку Харкова зросла в середньому на 6%.
Про це повідомив Ігор Балака, голова Харківського обласного відділення АФНУ.
За його словами, на первинному ринку Харкова в 2021 році простежуються такі тенденції: 1) зростання собівартості будівництва житла, 2) збільшення частки інвесторів з метою отримання пасивного доходу - тобто активно розвивається інвестиційна привабливість житла (придбання на початковій стадії будівництва з подальшим продажем до моменту введення в експлуатацію, придбання квартир з метою подальшої здачі в оренду тощо).
“Збільшення інвестицій дало змогу не лише стабілізувати ринок будівництва, але й збільшити показники зростання цін на квартири незалежно від того, що відбувається в світі та Україні зокрема”, - зазначив експерт.
За його даними, наразі в загальній структурі ринкової пропозиції на первинному ринку Харкова та найближчого передмістя домінують об’єкти економ- та комфорт-классу, частка яких становить 53% від загальної кількості об’єктів, що зводяться. Загалом за підсумками I півріччя 2021 року в ринковому обігу Харкова були наявні близько 70 об’єктів (будинків, секцій), що знаходилися на різних етапах будівництва.
За його прогнозами, до кінця року вартість житла на первинному ринку Харкова може зрости в межах 5-7%.
“Динаміка первинного ринку, а саме зростання попиту, свідчить про те, що ціни і надалі зростатимуть, проте не варто очікувати якихось різких цінових стрибків”, - зазначив він.
Ігор Балака також виокремив 2 групи факторів, що формують кон’юнктуру вторинного ринку Харкова.
“Невизначеність із перебігом пандемії, складна економічна та політична ситуація в країні та світі, великий обсяг коштів, які друкуються керівництвом багатьох країн та вливаються в економіку, відповідно, інфляція, яка збільшується по всьому світові, - все це стримує потенційних продавців житла, відтак кількість ліквідних об’єктів знижується. В той же час зниження привабливості банківських депозитів, особливо валютних, відсотки за якими не “перекривають” рівень інфляції в країні, а також зниження іпотечних ставок, практична відсутність інвестування у фондовий ринок та прозорих механізмів для інвестування у будь-які ліквідні активи, нерозуміння курсу гривні по відношенню до долара та євро спровокували збільшення активності покупців, що купують житло для перепродажу чи здачі в оренду, а також вкладають кошти в новобудови. Нерухомість по суті залишилася єдиним зрозумілим та надійним інструментом для інвестування”, - підкреслив Ігор Балака.
Експерт зазначив, що в структурі пропозиції на вторинному ринку Харкова понад 47% складають квартири вартістю 30-50 тис. доларів. Крім цього триває тенденція до зниження кількості дешевих квартир, вартістю до 30 тис. дол. Натомість зростає вага квартир з ремонтом у сучасних будинках, зведених після 2000 року: за підсумками I кварталу 2021 року частка квартир з ремонтом склала 25% від загальної кількості виставлених на продаж квартир.
“З 2020 року доля найдешевших квартир в структурі пропозиції знизилася з 42% до 28%”, - розповів фахівець.
Ігор Балака повідомив, що на вторинному ринку Харкова основними покупцями є інвестори з метою подальшого перепродажу квартир після проведення ремонту або ж для здачі в оренду, люди, що намагаються покращити житлові умови, реалізуючи стару квартиру з вкладанням коштів у нову.
“Серед покупців варто відзначити збільшення кількості вимушених переселенців із Донецької та Луганської областей, що донедавна орендували житло, але зараз почали активно його купувати, зокрема і за спеціалізованими програмами”, - підкреслив експерт.
Він зазначив, що основним фактором, який суттєво відображається на поведінці вторинного ринку, є дефіцит якісних квартир, адже переважна більшість житлового фонду - це хрущівки, будинки, збудовані в 70-80-роках та дореволюційні.
“Відсутність достатньої пропозиції, яка б відповідала запитам покупців, рухає ціни вгору. Проте збільшення вартості енергоносіїв та комунальних платежів, кризові явища в економіці країни, інфляція стають зворотніми запобіжниками. Тому навряд чи варто очікувати суттєвого зростання вартості квартир на вторинному ринку. До кінця року вартість житла залежно від якості об’єкта може зрости в межах 5-7%”, - підсумував Ігор Балака.