Від початку року вартість оренди житла у Хмельницькому зросла в середньому на 10%. Про це повідомив Денис Кімаковський, голова Хмельницького міського відділення АФНУ.
За його словами, протягом 7 місяців попит на оренду квартир зростав майже на 3-5% щомісяця, що і спричинило збільшення цін.
“Вартість оренди стабільно зростає, активність орендарів не зменшується. До кінця року вартість оренди житлової нерухомості може додати в ціні ще на 5-7%, однак це стане можливим, якщо в країні не запровадять нових жорстких пандемічних обмежень”, - вважає експерт.
Він звернув увагу на те, що за 7 місяців у Хмельницькому суттєво зросла кількість запитів на житло середньої і високої цінової категорії. Так одним із найпоширеніших запитів оренди є квартири вартістю 5-6 тис. грн на місяць, які в основному орендують пари або молоді сім'ї.
Експерт розповів, що наразі вартість оренди 1-кімнатної квартири в новобудові коливається від 5 тис. грн до 14 тис. грн. 2, 3-кімнатні квартири коштують від 6 тис. грн до 18 тис. грн на місяць. Вартість 1-кімнатних квартир в будинках радянської забудови становить 3,5-5 тис. грн, 2,-3-кімнатних - 4-8 тис. грн на місяць.
За даними фахівця, протягом року найбільший орендний попит (понад 35%) становлять квартири дорогого сегменту з повною комплектацією у сучасних новобудовах. Квартири в будинках радянської типової забудови цікавлять близько 30% потенційних орендарів.
“Сучасний орендар у Хмельницькому став дуже вимогливим, адже звертає багато уваги на деталі: зручну локацію, ексклюзивність будинку, якість ремонту, наявність максимальної кількості меблів та техніки тощо”, - розповів Денис Кімаковський.
Щодо ситуації на первинному ринку Хмельницького, то експерт зауважив, що потенційний інвестор більше уваги звертає на якість будівництва, імідж забудовника (його репутацію та досвід на ринку, кількість побудованих об’єктів тощо).
“Значний відсоток потенційних покупців житла в багатоквартирних будинках звертає увагу не лише ім’я забудовника, локацію та комфортне планування, а й на облаштування прибудинкової території, наявність паркінгів, сучасних об’єктів спортивної та дитячої інфраструктури, ландшафтний дизайн, закриту внутрішню територію житлового комплексу”, - підкреслив очільник Хмельницького відділення АФНУ.
Він розповів, що за підсумками липня 2021 року вартість житла в новобудовах становить від 12 тис. грн / м2 до 19 тис. грн / м2. Ціна на первинному ринку насамперед залежить від класу будинку, локації, етапу будівництва та внутрішнього оздоблення (якості ремонту) квартир.
Денис Кімаковський зазначив, що житло на первинному ринку цікавить в основному молодь віком від 25 до 35 років, що займається підприємницькою діяльністю в Україні та за кордоном. При цьому понад 50% попиту на первинному ринку припадає на 1, 2-кімнатні квартири.
“Покупці на “первинці” обирають квартири різної площі – просторі та компактні, класичного планування або ж з елементами модерну: з великими панорамними вікнами, просторими лоджіями тощо. Все більше покупців звертають увагу на краєвид з вікна”, - зазначив експерт.
За його твердженнями, попит на новобудови в Хмельницькому достатньо високий, проте, кількість пропозицій, порівняно з 2019-2020 роками, зменшилася майже на 40%. Станом на сьогодні, як вказав експерт, попит та пропозиція рівнозначні.
“У найближчі 6-9 місяців пропозиція на первинному ринку міста може зменшитися ще на 15-20%, що стане одним із головних факторів зростання цін на м2. Проте у IV кварталі 2021 року різкі цінові стрибки малоймовірні, натомість відбуватиметься повільне зростання вартості м2 на 2-3% щомісяця”, - вважає фахівець.
Денис Кімаковський, зауважив, що на вторинному ринку Хмельницького більшість потенційних покупців (близько 45%) віддає перевагу квартирам у новозведених будинках. Головними виразниками попиту є популярність того чи іншого мікрорайону міста, вдале розташування будинку, розвинена інфраструктура тощо.
“Що стосується безпосередньо квартири, то покупців цікавить наявність просторої кухня або ж кухні-студії, якісний ремонт у класичному стилі, наявність меблів та техніки”, - підкреслив експерт.
У Хмельницькому, як сказав він, спостерігається дефіцит квартир у цегляних будинках нового планування, особливо з ремонтом. Загалом, за даними фахівця, на вторинному ринку Хмельницького замало квартир з хорошим ремонтом, через що вони пропонуються за ціною вище ринкової. Це спричинило великий ціновий розрив між квартирами в нових і старих будинках, переважно радянської забудови: квартири в сучасних будинках можуть коштувати в 1,5 рази дорожче, ніж, наприклад, в “хрущівках”.
Експерт прогнозує, що восени на вторинному ринку Хмельницького вартість житла може зрости ще на 10%.
“В осінній період попит на житло може збільшитися на 7-15% залежно від якості квартир. Пожвавлення покупців, звісно, позначиться на цінах. Крім того, зростання цін на первинному ринку “потягне” за собою вартість квартир на вторинному ринку. Отже, якщо не станеться нових форсмажорних обставин, за підсумками 2021 року, вартість житла на вторинному ринку може зрости майже на 20%”, - резюмував Денис Кімаковський.