У разі нового локдауну ціни на оренду житла можуть знизитись до 25%

Підписуйтесь на Telegram канал МЕтри
kvartyra

У разі запровадження нового локдауну (у зв’язку з епідемією коронавірусної інфекції) в сегменті оренди житлової нерухомості в Україні ціни можуть знизитись до 20-25%.

Такий прогноз озвучив Юрій Піта, президент Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України.

На його погляд, жорсткі пандемічні обмеження відразу позначаться, як на рівні попиту, так і на вартості оренди. Він вважає, що за зниження попиту в межах 20% цінові коливання будуть майже непомітними. Однак, якщо пропозиція буде на 40-50% більшою за попит, то варто очікувати зниження орендних цін на 20-25%.

“Сегмент оренди житла - найбільш чутливий до швидких суспільних та економічних змін. В ньому майже ніколи не спостерігаються інерційні процеси, як, наприклад, в сегменті купівлі-продажу квартир, коли на рівні падіння попиту тривалий час ціни можуть залишитися без змін. Вплив можливого локдауну відразу відіб’ється саме на оренді житла: зі зниженням попиту, вартість найму також знизиться. Проте після скасування обмежень ринкова кон’юнктура здатна поновитися впродовж 2-3 місяців”, - вважає Юрій Піта.

Експерт нагадав, що у 2020 році під час першого весняного локдауну вартість оренди житла суттєво знизилася. В деяких регіонах країни, як, приміром, у Миколаєві, Херсоні, Запоріжжі, вона впала на 50-70%. В інших регіонах зниження ціни зафіксоване в середньому на рівні 35-40%. Водночас, як розповів експерт, на більш затребуване житло - 1,2-кімнатні квартири радянської забудови площею 35-50 м2 - зниження орендної платні у Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі та Львові не перевищило 25-30%.

Проте фахівець наголосив, що навесні 2020 року на ринку оренди спостерігалося, так зване, “приховане зниження цін”, що виявилося в різних поступках власників квартир. Наприклад, найпоширенішим стало відтермінування платні (на 1-2 місяці), або ж власники квартир повністю чи частково скасовували орендну плату за 1 місяць.

“За підрахунками АФНУ, приблизно в 80% випадків власники квартир у найбільших містах України йшли на всілякі поступки, бо на тлі “втечі” орендарів, їм було конче необхідно зберегти своїх клієнтів”, - розповів Юрій Піта.

За його даними, вже з другої половини 2020 року вартість оренди поволі почала зростати, адже збільшився попит, люди почали повертатися до звичного життя. І з другої половини до завершення минулого року, після значного зниження цін, ринок “повернув” собі до 15% “доковідної” ціни оренди житла. Таким чином, як зазначив очільник АФНУ, в кінці 2020 року вартість оренди була лише на 20-25% нижчою, ніж наприкінці 2019 року.