До весни вартість житла економ- та комфорт-класу залишатиметься сталою

Підписуйтесь на Telegram канал МЕтри
фото

До березня 2022 року на первинному ринку Києва вартість житла економ- та комфорт-класу залишатиметься переважно без змін.

Про це розповів Михайло Підвисоцький, засновник та керуючий партнер групи компаній Concept Group.

За словами експерта, процес цінової стабілізації в цих сегментах, що складають понад 70% від усіх новобудов Києва, розпочався ще з початку жовтня. Так, за підсумками листопада вартість житла в об’єктах економ- та комфорт-класу змінилися лише в 7% житлових комплексів цих категорій переважно з причини переходу до нових стадій будівництва.

“Таке зростання є “плановим” і суттєво не вплинуло на загальну ситуацію на ринку. Пік цін вже пройдено і у найближчі 2-3 місяці зростання вартості м2 буде лише точкове - в окремих проєктах переважно через перехід до нової стадії будівництва”, - зазначив Михайло Підвисоцький.

Водночас експерт розповів, що за підсумками 2021 року вартість житла на первинному ринку столиці зросла на 25-35% залежно від якісних характеристик ЖК та активності покупців. За його словами, найбільше зростання цін зафіксоване в нових якісних об'єктах класів комфорт та комфорт+. Найменше подорожчали об'єкти економ-класу - близько 10-15%.

Він зазначив, що протягом року найбільший попит - понад 80% всіх придбань на первинному ринку столиці - припав на 1,2-кімнатні квартири площею до 60 м2 на стадії будівництва до 1 року. У той же час частка угод з метою збереження коштів за поточний рік склала понад 55-60% від загального обсягу продажів на первинному ринку столиці. Порівняно з 2020 роком, кількість таких угод збільшилася в середньому на 10%.

“Крім здорожчання будівництва, яке суттєво вплинуло на ціноутворення, зростання вартості м2 було зумовлена достатньо високою активністю громадян, що купували житло на початкових стадіях будівництва з метою збереження власних коштів. Саме тому протягом 2021 року приріст попиту на первинному ринку на 5-10% випереджав пропозицію. Це є однією з головних “комерційних” причин стрімкого зростання житла”, - наголосив фахівець.

За його даними, на кінець 2021 року попит і пропозиція достатньо збалансовані. В той же час, як вважає експерт, понад 70% потенційних покупців зацікавлені в придбанні квартир у нових якісних об’єктах категорій комфорт та комфорт+.

“Такі житлові комплекси будуються із сучасних і більш дорогих матеріалів з використанням енергоощадних технологій. В таких об'єктах забудовник створює самодостатню інфраструктуру із зонами відпочинку та заняття спортом, а їхня територія обладнана системами захисту. Важливим для покупця є також вдале розташування ЖК: наявність поблизу зон рекреації, зручне транспортне сполучення. Крім того, на його вибір впливає інвестиційний потенціал ЖК, що зводиться. Здорожчання квартир в якісних об’єктах за весь цикл будівництва може скласти в середньому 40-50%, що дає можливість покупцеві не лише зберегти, а й примножити вкладені в купівлю кошти”, - зазначив Михайло Підвисоцький.

Експерт розповів, що починаючи з 2020 року, девелопери все частіше інвестують власні кошти в процес будівництва, знижуючи залежність зведення ЖК від рівня продажів. Так, станом на початок грудня в Києві понад 25% об'єктів будується за рахунок прямих інвестицій забудовника. За його даними, розмір необхідної суми для будівництва проєкту протягом щонайменше 1 року становить від 40% до 60% від собівартості проєкту.

“Акумулювання власних коштів дає змогу забудовнику не зупиняти будівництво на своїх проєктах та не залежати від тимчасового зниження продажів, як, наприклад, під час нової хвилі пандемії. Натомість, такий крок стає додатковим свідченням надійності девелопера та суттєво збільшує довіру до нього потенційних покупців житла”, - підсумував Михайло Підвисоцький.