У 2022 році за сприятливих економічних умов та суттєвого зростання попиту вартість житла на первинному ринку може зрости на 10-15%. При цьому найбільші цінові коливання можливі в період з квітня по червень та з жовтня по грудень включно.
Таку думку висловив Михайло Підвисоцький, засновник та керуючий партнер групи компаній Concept Group.
Експерт вважає, що з весни наступного року на первинному ринку житла очікується суттєве збільшення попиту. Проте, як зазначив фахівець, цікавість покупців буде зосереджена переважно на об’єктах класів комфорт та комфорт+. На його погляд, за сприятливої політико-економічної ситуації в країні, у 2022 році лише у 30-40% новобудов зростання цін буде мотивоване підвищеною популярністю у покупців. Передусім це стосується об’єктів високої якості зі створюваними умовами для комфортного життя та можливістю зберегти кошти від знецінення.
“У 2022 році понад 60-65% попиту на первинному ринку буде зосереджено на 1,2-кімнатних квартирах площею до 60 м2 саме в об’єктах класів комфорт та комфорт+, яким притаманні висока якість будівництва, а також передбачене створення повноцінного інфраструктурного комплексу”, - розповів Михайло Підвисоцький.
Експерт зазначив, що цінова ситуація на первинному ринку також залежатиме від темпів розвитку іпотечного кредитування, ефективності законодавчих змін у сфері містобудування, що мають гарантувати покупцям безпечне придбання осель. Він переконаний: щоби суттєво збільшити попит на новобудови, частка укладених за допомогою іпотеки угод має зрости до щонайменше 25-30% від усього обсягу продажів на первинному ринку житла. Фахівець нагадав, що за підсумками 9 місяців 2021 року лише близько 0,5% іпотечних угод на ринку житла припало на первинний ринок, а за програмою “Доступна іпотека” трохи більше 20% стосувалося придбання житла в новобудовах.
“Розвиток іпотеки і законодавче регулювання первинного ринку - пов’язані між собою процеси. Адже мова йде не лише про доступність іпотеки для громадян, а ще й про те, щоб іпотека запрацювала на “безпечному” первинному ринку. За оптимістичного сценарію, у найближчі роки кількість виданих іпотечних кредитів для придбання житла на первинному ринку може скласти 40-50% від загального обсягу іпотеки, що може спровокувати новий житловий бум”, - наголосив Михайло Підвисоцький.
Фахівець також розповів про перспективи розвитку будівництва житла в Україні. Він зазначив, що у найближчі 3-5 років на первинному ринку варто очікувати суттєвих змін в роботі забудовників. З одного боку змінюватимуться бізнес-процеси в девелоперських компаніях, а з іншого - зростатиме якість житлових комплексів.
Він повідомив, що в Києві лише 20% компаній-забудовників працюють за новими світовими стандартами, які полягають в девелопменті повного циклу (від проєктування, будівництва до експлуатування побудованих ЖК). Окрім цього, сучасні девелопери для реалізації проєктів все частіше використовують власні інвестиції, які становлять до 60% від собівартості проєкту.
“Такі кошти дають змогу будувати без озирання на стан попиту, не залежати від форсмажорних обставин, якими, наприклад, у 2020-2021 роках були пандемічні обмеження”, - розповів Михайло Підвисоцький.
Важливим для розвитку первинного ринку житла може стати й поступова орієнтація вітчизняних компаній на створення великих житлових масивів за принципом "нового міста": самодостатніх, інтегрованих в довкілля житлових просторів з усім необхідним для комфортного життя, роботи, відпочинку, занять спортом тощо. Такі проєкти, за його твердженням, відповідатимуть світовим стандартам енергоощадності та будуватимуться з використанням найсучасніших технологій.
“В нових масштабних проєктах довкілля стане домінантою, а житлові будинки та належна інфраструктура для максимально комфортного життя (це і місткі дитячі садки, школи, спортивні, прогулянкові зони, паркінги) будуть органічно “вплетені” в природне середовище”, - наголосив він.
За його словами, собівартість зведення таких об'єктів може на 30-35% бути вищою за звичайні проєкти комфорт-класу. А до 2025-2027 років у Києві частка нових масштабних проєктів може сягнути 25-30% від усієї пропозиції на первинному ринку житла.
“За сприятливих умов, у найближчі 5 років частка масштабних проєктів складатиме близько ⅓ від усього житла, що зводитиметься”, - підсумував Михайло Підвисоцький.