По завершенню місцевих ”локдаунів” ціни на нерухомість можуть зрости в середньому на 5%

Підписуйтесь на Telegram канал МЕтри
zrostannya

По завершенню місцевих “локдаунів” вартість об’єктів в різних сегментах нерухомості може зрости в середньому на 5%.

Таку думку висловив Юрій Піта, президент Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України.

За його даними, тривалі карантинні обмеження призвели до зниження попиту на вторинному ринку Києва, Львова, Одеси, Харкова і Дніпра в середньому на 10%. В інших обласних центрах попит зменшився на 10-15%.

На погляд експерта, попри те, що в Україні локдаун має ознаки не всезагального, а місцевого рівня, а його тривалість залежить більшою мірою від епідемічного стану в конкретному місті чи області, загальні тенденції до зниження активності чітко простежуються і в тих містах, що перебували чи вже перебувають в “помаранчевій” зоні.

“На вторинному ринку житла, попри наявну можливість для укладання угод, очевидним є зростання відкладеного попиту на термін від 2 до 4 тижнів. При цьому цінова ситуація залишається сталою: зростання цін сконцентроване в основному на 1-, 2-кімнатних квартирах у вдалих локаціях і не перевищує 3%”, - зазначив він.

Юрій Піта звернув увагу на те, що умови локдауну, за великим рахунком, є найголовнішим фактором стримування цін у розпал сезону. Натомість експерт припустив, що, по скасуванню суворих обмежень, цінова динаміка може різко піти вгору.

“Стабільність цін – це відгук ринку на карантинні обмеження. Однак по завершенню локдауну ціни, передусім на житло, можуть зрости”, - наголошує він.

Найголовнішою причиною зростання цін, на його погляд, може стати зростання інфляції в країні. Юрій Піта нагадав, що від початку року, за даними Державної служби статистики, інфляція склала 8,5% і вже перевищила інфляційні прогнози, раніше закладені в Держбюджеті України на 2021 рік.

На думку експерта, у травні-червні на вторинному ринку найбільше зростання цін (до 10%) можливе на однокімнатні квартири в будинках, зведених після 2000 року, і вдало розташованих.

На первинному ринку цінова динаміка буде схожою. Так, за прогнозами Юрія Піти, зростання ціни в середньому може скласти до 6%.

“Кілька столичних забудовників вже анонсували травневе збільшення вартості м2 щонайменше на 5-10%. Звісно таку «стратегію» можна сприймати не лише, як коригування цін на тлі зростання курсу американського долара, а ще й як спробу викликати штучний ажіотаж аби вже зараз суттєво збільшити кількість угод. Проте такі спекуляції, провокування до активізації покупців, не суттєво позначаються на рівні продажів. Натомість інші компанії змінюють цінники в конкурентних житлових комплексах”, - підкреслив Юрій Піта.

В сегменті нежитлової нерухомості в найближчі 1,5-2 місяці, на його погляд, цінові коливання можливі в межах 1-2%. Проте зберігатиметься достатньо високий попит на “фасадні” об’єкти у вдалих локаціях. Це переважно квартири на перших поверхах, переведені у нежитловий фонд, площа яких становить 50-70 м2, або ж приміщення на перших поверхах новобудов площею до 100-150 м2.

“На такі об’єкти попит стабільно зростає. Відповідно і цінові коливання тут будуть більш відчутні, ніж у решті приміщень, придатних для рітейлу та офісів”, - розповів експерт.

За його прогнозами, ціни на заміську нерухомість збільшаться в межах 5-10% залежно від локації та якості будинків (квартир).

“Оренда заміських об’єктів може зрости від 5% до 7% насамперед через високий попит на таку нерухомість напередодні літнього періоду. Наразі саме в цьому сегменті нерухомості в більшості регіонів спостерігається суттєво пожвавлення”, - підсумував Юрій Піта.

 

У свою чергу Андрій Борисов, голова Львівського регіонального відділення АФНУ, зазначив, що під час місцевого локдауну на первинному ринку Львова не сталося якихось особливих змін, адже темпи продажів квартир у новобудовах знизилися на 15% ще з січня. Натомість на вторинному ринку все більш популярними стають 1-, 2-кімнатні квартири невеликої площі з проведеним ремонтом.

“Такі квартири продаються швидше й дорожче. На таке житло спостерігається зростання цін до 3%. Натомість ціна об’єктів площею понад 100 м2 поволі знижується в межах 1-3%”, - підкреслив Андрій Борисов.

Щодо вартості земельних ділянок з відповідним цільовим призначенням в межах Львова, то їхній продаж іде досить повільний через надмірну ціну.

“Прискорити продаж таких ділянок можна лише оптимізацією умов продажу для покупця за рахунок зниження ціни, розтермінування оплати, в т. ч. застосування умов оплати майбутніми житловими метрами”, - сказав він.

Андрій Борисов акцентував увагу на тому, що у Львові значно зросла пропозиція об'єктів комерційної нерухомості, що наштовхує на висновок, що варто очікувати зниження вартості об’єктів в цьому сегменті нерухомості.

“За час локдауну ціна на такі об’єкти залишається сталою. Проте ринок нерухомості за своєю суттю досить інертний. Тому в найближчі 1,5-2 місяці слід очікувати зниження цін в межах 5-7% залежно від площі та локації виставлених на продаж об’єктів”, - наголосив експерт.

 

Володимир Яцуба, віце-президент АФНУ, повідомив, що за рік в умовах пандемічних обмежень у Вінниці якогось особливого просідання або ж пожвавлення на ринку не відбулося. За його словами, на тлі достатньо складної соціально-економічної та епідемічної ситуації в країні, потреба в житлі лише збільшилася.

Після закриття кордонів та за обмеження в пересуванні, як сказав експерт, багато хто відчув нагальну потребу у покращенні наявних житлових умов, що суттєво вплинуло на рівень попиту, насамперед, в сегменті заміської нерухомості. Крім цього, зароблені, “привезені” з-за кордону гроші були вкладені саме в український ринок нерухомості.

“Мало хто готовий інвестувати в придбання житла в інших країнах через те, що існують величезні проблеми для здійснення таких операцій: складності в пересуванні, підписанні угод, завеликі комунальні рахунки тощо”, - розповів він.

За його даними, у Вінниці за час пандемії і кількох локдаунів всі типи нерухомості були затребуваними. Проте найбільший попит спостерігався на заміську нерухомість та новобудови.

Експерт звернув увагу на те, що у придбанні квартир в новобудовах традиційно зацікавлена молодь, а заміська нерухомість викликає інтерес більше у молодих родин з дітьми.

“На мій погляд, у найближчі місяці, у Вінниці зокрема, спостерігатиметься відносна збалансованість попиту та пропозиції з незначною позитивною динамікою щодо кількості угод”, - сказав Володимир Яцуба.

Як підкреслив експерт, у Вінниці під час весняного локдауну на 5-10% зріс попит на 1-, 2-кімнатні квартири "покращеного планування" у старому житловому фонді. Крім цього, на тлі незначних обсягів будівництва житла, на 10-15% зріс інвестиційний попит на новобудови.

"Також під час нового жорсткого карантину суттєве пожвавлення спостерігається в сегменті заміської нерухомості: попит, як і на новобудови, зріс до 15%", - зазначив він.

Розвиток сегменту нежитлових (комерційних) площ, за свідченням експерта, поки що знаходиться у невизначеному стані.

"Ціни і попит залишаються більш-менш сталими, проте розвиток сегменту комерційних площ більшою мірою залежить від тривалості локдауну", - резюмував Володимир Яцуба.

 

Вікторія Шахмаєва, голова Запорізького регіонального відділення АФНУ, повідомила, що весняний локдаун суттєво не вплинув на ринок нерухомості Запоріжжя. За її словами, найбільшим попитом користуються новобудови, а також заміська нерухомість з доброю екологією.

Щодо первинного ринку, то, за даними експертки, з початку року, порівняно з груднем 2020 року, попит на новобудови зріс на 7-12%.

“Ще рік тому пандемія перевірила забудовників на “міцність”.  Ринок вистояв, і однією з причин стабільності первинного ринку стала висока затребуваність новобудов у мешканців Запоріжжя. Покупці охоче інвестують в будівництво, навіть якщо ціна вище середньої по ринку”, - розповіла Вікторія Шахмаєва.

В той же час на вторинному ринку через об’єктивні ускладнення, такі, як обмежена робота транспорту, висока захворюваність на Covid-19, кількість угод скоротилася на 5-7% залежно від локації та якості виставлених на продаж квартир.

“Покупці дедалі більше розраховують на суттєві знижки й тому не квапляться з прийняттям рішення. До того ж близько 10% потенційних покупців вже переорієнтувалися на придбання житла в Києві чи Дніпрі. Можна говорити, що вторинний ринок дещо сповільнився, але продавці не знижують ціни”, - підкреслила експертка.

Вікторія Шахмаєва звернула увагу на те, що в Запоріжжі спостерігається великий попит на приватні будинки в місцях з розвиненою інфраструктурою та належною екологією.
“Напередодні літа попит на заміські будинки суттєво збільшився. Порівняно з початком березня кількість зацікавлених у придбанні заміських садиб зросла на 5-7%. Проте покупцям важливо, аби приватні будинки було вдало розташовані, передусім в місцях з самодостатньою інфраструктурою. Крім того, із зрозумілих причин, особливу увагу вони звертають на якість повітря”, - зазначила фахівчиня з нерухомості.

За її даними, об’єкти нежитлової (комерційної) нерухомості в хороших локаціях досить затребувані. Проте якихось суттєвих цінових зрушень під час локдауну у цьому сегменті не сталося.

“На популярні об'єкти змінюється цільова аудиторія орендарів і покупців. На ринок “виходить” адаптований, пристосований до локдауну бізнес. Тому можна говорити, що попит, як такий, залишається сталим”, - підсумувала Вікторія Шахмаєва.